Правила Розрахунку Кількості гучномовців

Для визначення кількості гучномовців, необхідно враховувати геометричні параметри приміщень, де буде встановлена ​​система оповіщення, а так само враховувати тільки ті площі, де будуть перебувати люди. Для озвучування приміщень на подобі галерей, відкритих майданчиків або довгих коридорів, краще всього використовувати рупорні гучномовці з кращого спрямованістю і відносно високим ККД. Для закритих приміщень рекомендується використовувати стелеві гучномовці, щоб забезпечити найбільш рівномірний розподіл звуку.

Існує особливість при озвучуванні приміщень за допомогою стелевих гучномовців. Справа в тому, що звук у напрямку від стелі до підлоги на рівні вуха людини середнього зросту покриває площу з таким радіусом, що дорівнює різниці висоти від гучномовця до підлоги і висоти від вуха людини до підлоги. Щоб ефективніше покрити корисну площу, необхідно кріпити гучномовець так, щоб ці значення площ взаємно перекривалися на невелику величину.

У приміщеннях, де висота до стелі менше п'яти метрів, число гучномовців, необхідних для установки, вираховується за спрощеною формулою. Між гучномовцями не повинна бути відстань більше ніж розрахункова, інакше рівень звукового тиску розподіляється нерівномірно, що призведе до значного погіршення якості звуку в деяких місцях приміщення. Якщо при цьому збільшити рівень гучності, то виникає велика ймовірність появи ефекту реверберації ( паразитне луна). Як було згадано в попередніх статтях, для усунення такого ефекту необхідно розмістити на стінах і на підлозі звукоізолююче ( звукопоглинальне ) покриття, наприклад килими на підлогу, а на стіни - гобеленове покриття.

Інша проблема виникає в приміщеннях з дуже високими стелями. У разі близького розташування гучномовців один до одного, вони починають створювати сусіднім гучномовцях перешкоди. Якщо ж розташувати їх на віддаленій відстані і зробити гучність звуку вище, то різко зростає ревербераційний фон в приміщенні. Для усунення такого ефекту вдаються до того, що опускають гучномовці на певну висоту або ж встановлюють гучномовці настінного виконання або встановлюють колони з системою гучномовців.

Для установки настінних гучномовців слід скористатися наступними рекомендаціями фахівців:

  • для приміщень, де люди перебувають в стоячому положенні, висота установки повинна бути близько двох - двох з половиною метрів, а для приміщень із сидячими слухачами висота установки півтора метра;
  • при ширині приміщення менше п'яти метрів гучномовці встановлювати по всій довжині приміщення з інтервалом 4-6 метри, але не допускати установку в кутах приміщення;
  • при ширині приміщення більше п'яти метрів, гучномовці встановлюють у шаховому порядку з інтервалом від 8 до 12 метрів.

Як говорилося раніше, в коридорах і приміщеннях великої протяжності, краще встановлювати рупорні гучномовці. Але при установці в середині коридору, гучномовці слід направляти в різні сторони.