Експлуатація Домофону

      Установка, налаштування і експлуатація домофонів в приватних будинках відбувається значно простіше, оскільки рішення приймаються всередині однієї сім'ї, а інколи самостійно власником будинку або офісу. З ним же і укладається договір на встановлення і сервісне обслуговування. У багатоквартирних будинках ситуація складніша, оскільки відповідне рішення приймається на загальних зборах мешканців, незалежно від того знаходиться будинок на балансі ЖЕК або ОСББ.

 

 

        Як правило, велика частина мешканців дає добро на установку домофона. Але мешканців, яким домофон без потреби або їх шкода грошей (таких набирається 10-155 чоловік залежно від району і типа споруди), також є. Надалі за обслуговування і ремонт домофона вноситься абонентська плата, яка, насправді, є символічною. Мешканцям, які відмовилися від послуг компанії, видаються ключі від під'їзду, але не встановлюється переговорний пристрій. Гості, що прийшли до такого мешканця, далеко не відразу можуть попасти в під'їзд. Господар же вимушений спускатися зі свого 2-го або 25-го поверху, щоб впустити гостей власноруч.

       При установці домофонів бувають складнощі не лише організаційного, але і технічного характеру. Особливо це стосується старих багатоквартирних будинків довоєнної побудови. Далеко не скрізь конструкція будівлі дозволяє протягнути кабель для переговорних пристроїв. Свердління стін приводить до осипання штукатурки або навіть руйнування цегляної кладки. Вхідні двері не завжди дозволяють встановити панель виклику і тоді двері треба замінювати.

       Домофон треба підтримувати в технічно справному стані. Для цього у фахівців має бути вільний доступ до технічних приміщень, де встановлено устаткування. Тут може виникнути конфлікт інтересів, наприклад, з дирекцією ЖЕК або пожежною службою. Особлива проблема – вандалізм.

Вимоги до конструкції домофонів


    Коли мова заходить про домофони колективного користування, на перше місце виходить не стільки функціональність, скільки антивандальне виконання і стійкості від злому. Якщо домофон встановлений в офісі або заміському будинку, то при наближенні до дверей ви фактично вже на приватній території. Це диктує певні норми поведінки. У багатоквартирному будинку ситуація інша, і наявність домофона на під'їзді, в який є намагання проникнути для протиправних дій, природно не радує як кримінальний елемент, так і різного роду бомжів і наркоманів, яких немало в сучасних мегаполісах. Тому фірми-виробники вимушені приділяти первинна увага конструктивній міцності виробу, неможливості поломки панелі або виведення її з ладу принаймні зовні.

       Для захисту домофонів від вандалів електронна частина блоку виклику захищається сталевою пластиною не менше 5мм. Кріплення домофона здійснюється з внутрішньої сторони дверей нестандартними елементами кріплення, підібрати до яких ключ або викрутку неможливо. Клавіатура виконується протиударною, а світлодіодний індикатор захищається протиударним і негорючим склом. Крім того, конструкція домофона розробляється за модульним принципом з тим, щоб вихід з ладу одного модуля не приводив до виходу з ладу всієї системи. Навіть дверну ручку на дверях з такою системою роблять такої конфігурації, щоб до неї не можна було докласти велике зусилля.

       Виробники давно вже відмовилися від механічних зовнішніх замків, які легко вивести з ладу, забивши чим-небудь щілину для ключа. Замість цього застосовуються герконові ключі типа "Touch Memory", тобто електронний ключ. Секретність електронного ключа досягається за рахунок використання 48-бітного паролю, що дозволяє отримати десятки мільярдів варіантів кодів. Фактично, в умовах однієї держави код електронного ключа не повторюється ніколи. Проте і такий ключ для домофона небездоганний, оскільки може зреагувати на перепад температури або вологості. Тому все більша кількість компаній освоюють виробництво електронних чіпів і безконтактних карток.